• Blue Beetle

    Blue Beetle

    ★★★½

    Just so damn entertaining, with great characters and some pretty awesome visuals. I love the family.

    Not perfect but not every movie has to be.

  • Under Siege 2: Dark Territory

    Under Siege 2: Dark Territory

    ★½

    I guess it has some kind of entertainment value. Could be worse. I guess.

  • Godzilla, King of the Monsters!

    Godzilla, King of the Monsters!

    ★½

    It's really not good. And somehow it even makes many (most) of the good parts look bad.

  • Godzilla

    Godzilla

    ★★★★

    Hadn't seen this one before and learned pretty quickly that all I've heard about this series and this monster only is true about some of the later, cheaper, more mass-produced movies.

    This one is amazing.

    Also quite interesting to compare this to Godzilla Minus One, which I saw recently. It's not a remake but the parallells and inspiration are undeniable.

  • Ambulance

    Ambulance

    ★★½

    It's not a good movie but, damn, it is very entertaining.

  • Godzilla Minus One

    Godzilla Minus One

    ★★★½

    It looks and sounds fantastic. And it is fantastic in many other ways. The focus is wisely on the humans, the monster could be seen as a stand-in for other forms of attack. That's a big part of why this movie works.

    It's way cooler with Godzilla than any other form of attack, though, and the scenes with the monster are truly awesome.

    On the other hand, the human storylines tend to get a bit too melodramatic for my taste, and in the end, that's what brings my rating down.

    Great idea, varied execution.

  • Napoleon

    Napoleon

    ★★★½

    I think it might be time to change my tune, to stop saying that Ridley Scott hasn't done anything good since Thelma & Louise (with one or two exceptions). 'Cause I quite liked Napoleon. Didn't love it (I think the main issue is it's very long and feels like it), but liked it way more than expected.

    I also really enjoyed Joaquin Phoenix layered portrayal of Napoleon Bonaparte.

    A very cinematic experience and should probably be viewed in that way.

  • Saltburn

    Saltburn

    ★★★★½

    I have to be honest. With you, dear reader, as well as with myself. Saltburn lack something. Some meaning, character motivation, that sort of thing.

    But that's just about the only thing I don't love about it. The rest is marvelous.

    It also contains my favourite final scene of the year.

  • The Killer

    The Killer

    ★★★★

    Need a rewatch. I think I like it. I might even really like it. But I was also in the wrong headspace for it today.

    Four stars for now, which could change either up or down. Maybe.

  • Birth/Rebirth

    Birth/Rebirth

    ★★★★

    It's quite something to watch this the same week as watching "Poor Things". They are both born (pun actually not completely intended) from the same basic idea, inspired by the same source. It's quite easy to draw parallells between the three main characters. But the similarities stop there.

    In the end it's two very different, and two very good, movies.

  • Reality

    Reality

    ★★★★

    Fascinating in its simplicity. Very real, at times somewhat surreal. Sydney Sweeney is fantastic.

  • Eileen

    Eileen

    ★★★★

    Have you ever seen a movie and not been sure how to feel about it until the end credits when you realize who made it?

    It think I knew it was based on a novel by Ottessa Moshfegh, who also co-wrote the screenplay, but had totally forgotten that.

    But it makes so much sense.

    I love Ottessa Moshfegh.