RSS feed for Franzi
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Truth

Truth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Love Ranch

Love Ranch

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★
Edit this entry  
31
Colette

Colette

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Trolls

Trolls

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
NT Live: Antony & Cleopatra

NT Live: Antony & Cleopatra

×
★★★½
Edit this entry  
09
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Yellow Is the New Black

Yellow Is the New Black

2018
×
★★
Edit this entry  
02
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Monster Trucks

Monster Trucks

2016
×
Edit this entry  
01
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Cleaners

The Cleaners

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bao

Bao

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
I'm Off Then

I'm Off Then

2015
×
★½
Edit this entry  
03
Goodbye Berlin

Goodbye Berlin

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Edit this entry  
01
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Suck Me Shakespeer

Suck Me Shakespeer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★
Edit this entry  
29
No Monsters

No Monsters

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Being Pretty

Being Pretty

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Edit this entry