RSS feed for Franzi

Franzi has logged 120 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
I'm Off Then

I'm Off Then

2015
×
★½
Edit this entry  
03
Goodbye Berlin

Goodbye Berlin

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Edit this entry  
01
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Suck Me Shakespeer

Suck Me Shakespeer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★
Edit this entry  
29
No Monsters

No Monsters

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Being Pretty

Being Pretty

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Alternative Math

Alternative Math

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Transporter Refueled

The Transporter Refueled

2015
×
★★
Edit this entry  
06
The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon

The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Clift Hotel

The Clift Hotel

×
½
Edit this entry  
31
Clouds

Clouds

×
Edit this entry  
31
Donald's Better Self

Donald's Better Self

1938
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★½
Edit this entry  
22
Child 44

Child 44

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scrappin'

Scrappin'

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cindy Does Not Love Me

Cindy Does Not Love Me

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
The People vs. Fritz Bauer

The People vs. Fritz Bauer

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Belle

Belle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Patrick Melrose

Patrick Melrose

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Walking Stories

Walking Stories

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Old Lady

My Old Lady

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★½
Edit this entry