RSS feed for Franzi
  • Kong: Skull Island

    Kong: Skull Island

    ★★★

    Most movies that can be seen at the cinema don’t fulfill the criteria for cinematic masterpieces. Those prequels, sequels, reboots and superhero origin stories suck. I’m not a fan of Kaijū Eiga movies either, but with Tom Hiddleston, Brie Larson and Samuel L. Jackson starring in it, it can’t be that bad, I thought. I also watched an interview with Tom where he said, roughly, that the movie is about the relationship between nature and the people. That’s why I…

  • The Night Manager

    The Night Manager

    ★★★★½

    At first glance it seems to be a miscast. Hugh Laurie portrays an arms dealer. Can this work? Yes, it can superbly. The mini-series of John le Carré’s THE NIGHT MANAGER is a positive surprise in many ways. Spy thrillers are the speciality of le Carré who actually worked as a spy for MI6 in his younger years. His novels are successful and have often been made into movies. His hero Jonathan Pine is portrayed by Tom Hiddleston, who was…

  • Words and Pictures

    Words and Pictures

    ★★★★

    Several days I refused to write a review about WORDS AND PICTURES, because a small imaginary Clive Owen sat on my keyboard and screamed at me. “Mind your words. Words are something precious.” I doubted that I could be able to fulfill such a high demand, but today I thought to myself: “Crap! If I don’t do it today, I will never do it.” I actually felt the enthusiasm of Owens latest role. He plays the passionate and popular English…

  • Boyhood

    Boyhood

    ★★★½

    “[…] We do [believe] in the visual effects industry, that anything is possible as long as you have enough time, resources and, of course, money.” In a TED lecture about the digitalized aging process of Brad Pitt in the movie THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON Visual Effects expert Ed Ulbrich explains that basically everything is possible with the contemporary technical devices. You just need time, resources and, of course, money. Those three things are certainly part of director Richard…

  • The Dark Valley

    The Dark Valley

    ★★★★

    Dear Mr. Prochaska,

    i still remember how your cast and crew ceremonially entered the cinema hall at “Zoo Palast”, full of atmosphere and in a good mood. During the credits of THE DARK VALLEY, I nodded in the half-light, full of appreciation. My expectations of the world premiere were not very high, to be honest. A western movie which takes place in the Alps? I wasn’t sure if this would work, but you proved me wrong.

    You did it, even…

  • Inside Out

    Inside Out

    ★★★★½

    Pixar simply is and remains a magnet for success. The animators of BRAVE, WALL•E and FINDING NEMO have never made a bad movie. This makes the supporting short film even more frighteningly bad. The short film LAVA tells not only a weak story – it’s about a lonely volcano who wants to have a girlfriend – but also gets on the audience’s nerves with the terrible ukulele song which explains the plot. But once one has endured the short film,…

  • Paterson

    Paterson

    ★★★★

    What I learned from this, is
    that a poem doesn't have to rhyme.
    A film review also doesn't have to,
    although my first thought was to do so.

    There's a busdriver who drives day in and day out through a city.
    He has the same name as the city
    and the actor who portrays him is named after his job description.
    Poetic and ambiguous.

    Paterson's beautiful wife with the deep black hair wants to become rich through baking cupbakes.
    She…

  • Before the Flood

    Before the Flood

    ★★★★

    BEFORE THE FLOOD didn't tell me something new. Most results of climate change are already well-known and (at least here in Germany) the scientific evidence is widely accepted. Nevertheless I found the images alarming and shocking. The documentary would have been even better if DiCaprio had talked to climate change deniers as well. There is no actual disputation. Of course, it seems to be a bit hypocritical to fly around the globe to document the causes of climate change although flying is also a part of the problem, but I've got the notion that DiCaprio is aware of this paradox.

  • Terror - Ihr Urteil

    Terror - Ihr Urteil

    ★★★★½

    A thrilling performance delivered by a strong cast. I voted for "not guilty" although I understand both sides and their arguments.

  • Mortdecai

    Mortdecai

    ½

    What a disastrous movie! Horrible narration, weird story line and the cast is not being challenged enough. A waste of everyone's life time.

  • Room

    Room

    ★★★★★

    Intense and emotional without being kitschy. Brie Larson and Jacob Trambley give an outstanding performance. One of my favourite films.