2012

Franzi Franzi’s year in review

Franzi’s highest rated films

  • Rachel Getting Married

    ★★★★★

  • The Fall

    ★★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★★

  • Freedom Writers

    ★★★★

  • Shame

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★★

  • Carnage

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★½

  • PlayTime

    ★★★½

  • Robot & Frank

    ★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★½

  • Snow White and the Huntsman

    ★★★½

  • Brave

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 46 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Carnage

Jan 5

Last Film

From Paris with Love

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
19 films
Comedy
18 films
Adventure
13 films
Action
12 films
Thriller
9 films
Crime
8 films
Fantasy
8 films
Sci Fi
5 films
Romance
5 films
Mystery
4 films
USA
26 films
Germany
11 films
France
10 films
UK
8 films
Italy
3 films
Australia
3 films
Hong Kong
2 films
Hungary
2 films
Poland
1 film
English
41 films
French
6 films
German
6 films
Chinese
2 films
Spanish
2 films
Latin
2 films
Russian
2 films
Turkish
2 films
Hungarian
2 films
Arabic
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

In the Mood for Love
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

1½ Knights - In Search of the Ravishing Princess Herzelinde
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Taste the Waste
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2012

  • From Paris with Love
  • The Ghost Writer
  • 1½ Knights - In Search of the Ravishing Princess Herzelinde
  • Red Psalm
  • Seven Psychopaths
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Wreck-It Ralph
  • In the Mood for Love
  • October (Ten Days that Shook the World)
  • Wanted
  • Unknown
  • The Maltese Falcon
  • The Phantom
  • Year One
  • Robot & Frank
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • Womb
  • Drive
  • Cloud Atlas
  • Shame
  • PlayTime
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Pal Joey
  • Skyfall
  • Rachel Getting Married
  • La Notte
  • The Fall
  • Day for Night
  • The Lorax
  • Ice Age: Continental Drift
  • Brave
  • Taste the Waste
  • The Dictator
  • Snow White and the Huntsman
  • Dark Shadows
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Iron Sky
  • The Hunger Games
  • The Ides of March
  • This Means War
  • The Intouchables
  • Freedom Writers
  • He's Just Not That Into You
  • The Inbetweeners Movie
  • Carnage

Highly rated films Franzi missed

  • It's Such a Beautiful Day
  • John Mulaney: New in Town
  • The Act of Killing
  • The Hunt
  • Amour
  • Elena
  • Wolf Children
  • Gangs of Wasseypur - Part 2

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more