2014

Franzi Franzi’s year in review

Franzi’s highest rated films

  • Citizenfour

    ★★★★★

  • Stations of the Cross

    ★★★★★

  • Wish I Was Here

    ★★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Notes on a Scandal

    ★★★★½

  • Jimmy's Hall

    ★★★★½

  • Blood Diamond

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Physician

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★★★½

  • '71

    ★★★★½

  • Words and Pictures

    ★★★★

  • Still Life

    ★★★★

  • Seduced and Abandoned

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 128 Films watched
  • 10.7 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

The Hobbit: The Desolation of Smaug

Jan 2

Last Film

Head Full of Honey

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
73 films
Comedy
35 films
Action
31 films
Thriller
30 films
Adventure
23 films
Sci Fi
18 films
Romance
14 films
Crime
14 films
Mystery
12 films
Fantasy
11 films
USA
85 films
UK
30 films
Germany
23 films
France
18 films
Canada
4 films
Denmark
3 films
Spain
3 films
New Zealand
3 films
Sweden
3 films
Australia
3 films
English
116 films
French
22 films
German
19 films
Spanish
6 films
Swedish
3 films
Portuguese
3 films
Italian
3 films
Turkish
3 films
Afrikaans
2 films
Russian
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Starving Games
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Einmal Hans mit scharfer Soße
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2014

  • Head Full of Honey
  • Anger Management
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Drop
  • White House Down
  • The Italian Job
  • Jaws
  • Eyes Wide Shut
  • Being John Malkovich
  • Mr. Turner
  • Penguins of Madagascar
  • Hugo
  • Citizenfour
  • Seduced and Abandoned
  • The Pervert's Guide to Cinema
  • Interstellar
  • Love Actually
  • Romeo + Juliet
  • The Beach
  • Blood Diamond
  • The Aviator
  • Catch Me If You Can
  • Celebrity
  • High Tension
  • Lost Highway
  • Beasts of the Southern Wild
  • Notes on a Scandal
  • Night of the Living Dead
  • Gone Girl
  • Wish I Was Here
  • The Maze Runner
  • Nick of Time
  • The Fearless Vampire Killers
  • Abduction
  • Dracula Untold
  • Who Am I
  • The Blind Side
  • A Most Wanted Man
  • Man on a Ledge
  • The Men Who Stare at Goats
  • Maps to the Stars
  • Hercules
  • R.I.P.D.
  • 3:10 to Yuma
  • Still Life
  • Jimmy's Hall
  • The Darkest Hour
  • Salmon Fishing in the Yemen
  • The Hunter
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • Guardians of the Galaxy
  • Due Date
  • The Hangover Part III
  • The Hangover
  • Wir sind die Neuen
  • Non-Stop
  • All About Steve
  • 22 Jump Street
  • The Host
  • The Young and Prodigious T.S. Spivet
  • This Is the End
  • 21 Jump Street
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • 21
  • How to Train Your Dragon 2
  • Planet 51
  • Equilibrium
  • Transformers: Age of Extinction
  • Written on the Wind
  • Locke
  • Schindler's Houses
  • Words and Pictures
  • Boyhood
  • Enemy
  • Edge of Tomorrow
  • Maleficent
  • X-Men: Days of Future Past
  • Age of Cannibals
  • Out of the Furnace
  • Philomena
  • Einmal Hans mit scharfer Soße
  • Snowpiercer
  • Transcendence
  • Hitchcock
  • Divergent
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Her
  • August: Osage County
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Beauty and the Beast
  • The Midnight After
  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared
  • What We Do in the Shadows
  • Aloft
  • In the Courtyard
  • Futuro Beach
  • Inbetween Worlds
  • Life of Riley
  • In Order of Disappearance
  • The Two Faces of January
  • The Dark Valley
  • Stations of the Cross
  • The Better Angels
  • The Turning
  • Beloved Sisters
  • The Monuments Men
  • Two Men in Town
  • American Hustle
  • '71
  • Love Is Strange
  • The Grand Budapest Hotel
  • Last Hijack
  • 2030
  • 12 Years a Slave
  • Mandela: Long Walk to Freedom
  • Le Week-End
  • The Wolf of Wall Street
  • Django Unchained
  • The Physician
  • Scoop
  • Orpheus
  • Frozen
  • Inglourious Basterds
  • The Starving Games
  • Despicable Me
  • The Enigma of Kaspar Hauser
  • Only Lovers Left Alive
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

Highly rated films Franzi missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more