2016

Franzi Franzi’s year in review

Franzi’s highest rated films

  • Room

    ★★★★★

  • Snow Cake

    ★★★★½

  • Little Lord Fauntleroy

    ★★★★½

  • The Politician's Husband

    ★★★★½

  • Terror - Ihr Urteil

    ★★★★½

  • The Night Manager

    ★★★★½

  • Mindscape

    ★★★★½

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • The Shamer's Daughter

    ★★★★

  • Joyeux Noël

    ★★★★

  • The Polar Express

    ★★★★

  • Happy Feet Two

    ★★★★

  • Happy Feet

    ★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★

  • Automata

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 106 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Sherlock: The Abominable Bride

Jan 1

Most Watched

Far from the Madding Crowd

twice

The Big Short

twice

Last Film

The Shamer's Daughter

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
61 films
Action
32 films
Comedy
31 films
Adventure
28 films
Thriller
26 films
Sci Fi
19 films
Romance
17 films
Fantasy
17 films
Family
17 films
Crime
15 films
USA
79 films
UK
29 films
France
11 films
Germany
10 films
Canada
5 films
Australia
4 films
Norway
4 films
China
3 films
Belgium
3 films
Denmark
3 films
English
103 films
French
19 films
German
12 films
Spanish
11 films
Italian
8 films
Russian
8 films
Romanian
3 films
Turkish
3 films
Arabic
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 25

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Franzi’s most liked review

Mortdecai

What a disastrous movie! Horrible narration, weird story line and the cast is not being challenged enough. A waste of everyone's life time.

More reviews

Franzi’s most liked list

Elevators in films

An elevator is a vertical transportation that moves people or goods between floors of a building, vessel, or other structure. In this list you'll find movies where major plot points take place in or around an elevator.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Zoolander 2
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Deadpool
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Politician's Husband
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2016

  • The Shamer's Daughter
  • Snow Cake
  • Gods of Egypt
  • Little Lord Fauntleroy
  • Joyeux Noël
  • The Polar Express
  • Happy Feet Two
  • Happy Feet
  • Chappie
  • Horton Hears a Who!
  • Allegiant
  • The Hateful Eight
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Independence Day: Resurgence
  • Independence Day
  • Legend
  • Crimson Peak
  • Doctor Strange
  • Before the Flood
  • Ice Age: Collision Course
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Coraline
  • Terror - Ihr Urteil
  • Far from the Madding Crowd
  • White Palace
  • Clouds of Sils Maria
  • The Judge
  • The Keeping Room
  • Toni Erdmann
  • Finding Nemo
  • Sunset Boulevard
  • Crank: High Voltage
  • Zoolander 2
  • Victor Frankenstein
  • Anomalisa
  • Now You See Me 2
  • Jason Bourne
  • Star Trek Beyond
  • Crank
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Suicide Squad
  • The Secret Life of Pets
  • The Bourne Legacy
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Into the Woods
  • Automata
  • Under the Skin
  • Deadpool
  • Winter's Bone
  • The Invisible Woman
  • The Lobster
  • The Water Diviner
  • Begin Again
  • Mortdecai
  • The Nice Guys
  • Far from the Madding Crowd
  • Oz the Great and Powerful
  • The Wizard of Oz
  • Taken 3
  • Venus in Fur
  • Taken 2
  • A Walk Among the Tombstones
  • Harry Brown
  • Kung Fury
  • Captain America: Civil War
  • Zootopia
  • We Have a Pope
  • Of Horses and Men
  • Room
  • Focus
  • The Deep Blue Sea
  • Amazing Grace
  • The Night Manager
  • Layer Cake
  • Captain America: The Winter Soldier
  • High-Rise
  • The Jungle Book
  • River
  • The Constant Gardener
  • The Huntsman: Winter's War
  • Dredd
  • Lucy
  • Cars
  • Jupiter Ascending
  • The Big Short
  • Nightcrawler
  • Pride
  • Hail, Caesar!
  • Secretary
  • The Politician's Husband
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Mindscape
  • Spotlight
  • Frost/Nixon
  • The Big Short
  • Robin Hood
  • Pay It Forward
  • The Devil Wears Prada
  • Groundhog Day
  • Louder Than Bombs
  • Joy
  • The Danish Girl
  • The Revenant
  • Sherlock: The Abominable Bride

Highly rated films Franzi missed

  • The Handmaiden
  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more