2017

Franzi Franzi’s year in review

Franzi’s highest rated films

  • The Greatest Showman

    ★★★★½

  • Loving

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Margin Call

    ★★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★½

  • Miss Sloane

    ★★★★½

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • The Constitution

    ★★★★½

  • Gifted

    ★★★★½

  • A Monster Calls

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • The Chorus

    ★★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Fences

    ★★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 150 Films watched
  • 12.5 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Florence Foster Jenkins

Jan 4

Most Watched

Miss Sloane

twice

Sherlock: The Final Problem

twice

Last Film

The Greatest Showman

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
91 films
Action
42 films
Adventure
39 films
Comedy
38 films
Thriller
34 films
Sci Fi
31 films
Fantasy
23 films
Romance
22 films
Family
17 films
Crime
14 films
USA
118 films
UK
33 films
Germany
23 films
France
22 films
Canada
8 films
Czechia
4 films
Denmark
4 films
Hungary
4 films
Japan
3 films
China
3 films
English
139 films
French
17 films
German
14 films
Spanish
10 films
Swedish
4 films
Arabic
4 films
Russian
3 films
Italian
3 films
Japanese
3 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Franzi’s most liked review

Kong: Skull Island

★★★

Most movies that can be seen at the cinema don’t fulfill the criteria for cinematic masterpieces. Those prequels, sequels, reboots and superhero origin stories suck. I’m not a fan of Kaijū Eiga movies either, but with Tom Hiddleston, Brie Larson and Samuel L. Jackson starring in it, it can’t be…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Überleben in Neukölln

Films watched in 2017

  • The Greatest Showman
  • Monte Carlo
  • Love Actually
  • In the Fade
  • Atomic Blonde
  • Brave
  • Coco
  • Olaf's Frozen Adventure
  • Promised Land
  • San Andreas
  • Paddington 2
  • Godzilla
  • Next Floor
  • Avengers: Age of Ultron
  • Vice
  • A Christmas Carol
  • Split
  • Driving Miss Daisy
  • Justice League
  • A Royal Affair
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Loving
  • Thor: Ragnarok
  • The Beguiled
  • Money Monster
  • The Square
  • I Saw the Light
  • Blade Runner 2049
  • The Mummy
  • The Lego Movie
  • Ex Machina
  • The Circle
  • The Child in Time
  • Margin Call
  • Flight
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Rules Don't Apply
  • Only Lovers Left Alive
  • Logan Lucky
  • Calvary
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • The BFG
  • The Imitation Game
  • The Accountant
  • Season of the Witch
  • Equals
  • Walk of Shame
  • The Boat That Rocked
  • The Zookeeper's Wife
  • Eagle Eye
  • Chappie
  • The Promise
  • Jurassic World
  • Secretary
  • Miss Sloane
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Dunkirk
  • Nerve
  • Miss Sloane
  • War for the Planet of the Apes
  • Hell or High Water
  • Escape Plan
  • Spider-Man: Homecoming
  • Finding Neverland
  • The Hundred-Foot Journey
  • Baby Driver
  • Zwei im falschen Film
  • Bed Bugs
  • I Am Not a Witch
  • The Constitution
  • Überleben in Neukölln
  • Their Finest
  • The Young One
  • Gifted
  • The Sense of an Ending
  • Ivan Tsarevich and the Changing Princess
  • Luna's Revenge
  • Making Judith
  • Wakefield
  • Rat Film
  • Fremde Tochter
  • The Virgin Suicides
  • The Infiltrator
  • Inferno
  • Sherlock: The Final Problem
  • Personal Shopper
  • Wonder Woman
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Swiss Army Man
  • The Neon Demon
  • Fifty Shades Darker
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Toy Story
  • The Running Man
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Music of the Heart
  • A Monster Calls
  • Desert Flower
  • Captain Fantastic
  • Perfect Stranger
  • Assassin's Creed
  • Ghost in the Shell
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • Maleficent
  • Saving Mr. Banks
  • The NeverEnding Story
  • 2 Fast 2 Furious
  • Ender's Game
  • Life
  • Moonlight
  • Whiplash
  • Centurion
  • Swimming Pool
  • After Earth
  • The Lego Batman Movie
  • Beauty and the Beast
  • Singin' in the Rain
  • Kong: Skull Island
  • The Chorus
  • Finding Dory
  • In Time
  • Cinema Paradiso
  • Fences
  • Logan
  • Hidden Figures
  • Moana
  • Katharina Luther
  • Inside Out
  • Hitman
  • Now You See Me
  • Passengers
  • Manchester by the Sea
  • Jackie
  • Chef
  • London Spy
  • Wag the Dog
  • Avatar
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • The Equalizer
  • The Judge
  • Trumbo
  • Arrival
  • La La Land
  • Paterson
  • Sherlock: The Final Problem
  • Creed
  • Florence Foster Jenkins

Highly rated films Franzi missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Saturation
  • LA 92
  • Get Out
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • One Cut of the Dead
  • Faces Places

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more