2013

Adrian Wills Adrian Wills’s year in review

Adrian’s highest rated films

  • Gravity

    ★★★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • End of Watch

    ★★★★½

  • This Is the End

    ★★★★

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★

  • Man of Steel

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • Client 9: The Rise and Fall of Eliot Spitzer

    ★★★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★

  • Gangster Squad

    ★★★★

  • The Debt

    ★★★½

  • Elysium

    ★★★½

  • The House I Live In

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 53 Films watched
  • 4.4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Premium Rush

Jan 6

Last Film

The Iceman

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
27 films
Thriller
21 films
Crime
17 films
Action
16 films
Adventure
11 films
Sci Fi
10 films
Comedy
8 films
Documentary
6 films
Family
4 films
Fantasy
3 films
USA
51 films
UK
7 films
France
6 films
Germany
2 films
Australia
2 films
Canada
2 films
Iceland
1 film
Denmark
1 film
Malta
1 film
English
53 films
French
4 films
Spanish
3 films
German
2 films
Thai
2 films
Russian
1 film
Chinese
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 43 Added 130

Watchlist

Stars

Crew

Adrian’s most liked review

Pacific Rim

★★★★

Ok. I wasn't sure about it 20 mins in, then I really got stuck into it, and THEN I realised why...

This movie is a bad food, a treat... It's that really big, obnoxious hamburger that you occasionally give in to. All the trimmings, a hearty beef patty, small amounts…

More reviews

Adrian’s most liked list

Whats-their-name!?

As in "Whats his name"

Movies in which the protagonist's name is a mystery - or even any key character for that matter.

I couldn't find a list of these on Letterboxd, so thought I'd start one :-)

I'm sure there's more of them, so suggestions encouraged!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Client 9: The Rise and Fall of Eliot Spitzer
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2013

  • The Iceman
  • Prisoners
  • This Is the End
  • Monsters University
  • Drinking Buddies
  • The Purge
  • Blackfish
  • Oz the Great and Powerful
  • The Debt
  • Now You See Me
  • Downloaded
  • The Bling Ring
  • The Hangover Part III
  • The Great Gatsby
  • Pacific Rim
  • The House I Live In
  • Gravity
  • After Earth
  • Elysium
  • Side Effects
  • Trance
  • Only God Forgives
  • Oblivion
  • The Place Beyond the Pines
  • Syrup
  • The Driver
  • Spring Breakers
  • World War Z
  • Man of Steel
  • Hitchcock
  • Iron Man 3
  • Star Trek Into Darkness
  • The Master
  • Django Unchained
  • The Last Stand
  • This Is 40
  • Buried
  • Man on a Ledge
  • Into the Abyss
  • Rock of Ages
  • Killing Them Softly
  • Zero Dark Thirty
  • Skyfall
  • The Company Men
  • Fanboys
  • Wreck-It Ralph
  • Flight
  • End of Watch
  • Client 9: The Rise and Fall of Eliot Spitzer
  • Gangster Squad
  • Bobby Fischer Against the World
  • Brave
  • Premium Rush

Highly rated films Adrian missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Before Midnight
  • Short Term 12
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Bo Burnham: what.
  • 12 Years a Slave
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more