2015

Adrian Wills Adrian Wills’s year in review

Adrian’s highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Moneyball

    ★★★★½

  • Mud

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Southpaw

    ★★★★

  • Trainwreck

    ★★★★

  • Maggie

    ★★★★

  • Fury

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Recount

    ★★★½

  • Game Change

    ★★★½

  • Cocktail

    ★★★½

  • Terminator Genisys

    ★★★½

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 33 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Gambler

May 10

Last Film

Recount

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Action
19 films
Sci Fi
15 films
Adventure
13 films
Drama
13 films
Thriller
12 films
Comedy
6 films
Crime
6 films
Mystery
4 films
Romance
2 films
History
2 films
USA
31 films
UK
6 films
Australia
2 films
Japan
1 film
Mexico
1 film
China
1 film
Canada
1 film
English
33 films
German
3 films
Italian
2 films
Russian
1 film
French
1 film
Swedish
1 film
Portuguese
1 film
Chinese
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 33 Added 89

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Adrian’s most liked review

Avengers: Age of Ultron

★★½

Sigh.

The entire Avengers series is just getting out of hand. The focus seems to be on going bigger rather than smarter and it's gotten pretty tiresome I feel. A few good gags and some neat action moments, but otherwise pretty forgettable - save for James Spaders excellent voice addition.

I think I see Fonzy waterskiing down the river, keep him the hell away from any sharks.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Recount
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2015

  • Recount
  • Game Change
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • Results
  • The Maze Runner
  • Cocktail
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Project Almanac
  • Self/less
  • Spectre
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Fantastic Four
  • Trainwreck
  • Southpaw
  • Terminator Genisys
  • The Martian
  • Tomorrowland
  • Ant-Man
  • Mud
  • Mad Max: Fury Road
  • Maggie
  • Jurassic World
  • Furious 7
  • Moneyball
  • Kingsman: The Secret Service
  • Stretch
  • Son of a Gun
  • Fury
  • Chappie
  • Ex Machina
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Gambler

Highly rated films Adrian missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Room
  • The Second Mother
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Carol
  • Son of Saul

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more