Sort by

AdrianAnderson has logged 199 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Real Rocky

The Real Rocky

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Counterpunch

Counterpunch

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Edit this entry  
11
The Truth About Love or Lack Thereof

The Truth About Love or Lack Thereof

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Watch Me As I Go

Watch Me As I Go

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Edit this entry  
21
42 to 1

42 to 1

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tough Guy: The Bob Probert Story

Tough Guy: The Bob Probert Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Time Piece

Time Piece

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wild Zero

Wild Zero

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★
Edit this entry  
30
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★★
Edit this entry  
27
Becky

Becky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black as Night

Black as Night

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★★
Edit this entry  
20
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Margo Hoo Couldn't Sleep!

Margo Hoo Couldn't Sleep!

2018
×
Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Edit this entry