Sort by

Adrian has logged 192 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry