Sort by

Adrienne has logged 238 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Eye 2

The Eye 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Eye

The Eye

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alps

Alps

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Ballad of Lefty Brown

The Ballad of Lefty Brown

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Student Bodies

Student Bodies

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Uninvited

Uninvited

1988
×
★★½
Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
1922

1922

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bethany

Bethany

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Student Bodies

Student Bodies

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hatchet II

Hatchet II

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
XX

XX

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Saw V

Saw V

2008
×
★★★½
Edit this entry