Sort by

Adrienne has logged 131 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Island of Lost Women

Island of Lost Women

1959
×
Read the review Edit this entry  
22
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★
Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Wife

The Wife

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
78/52

78/52

2017
×
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★½
Edit this entry  
13
Terrified

Terrified

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ban Geum-ryeon

Ban Geum-ryeon

1981
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nightshifter

The Nightshifter

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★
Edit this entry