RSS feed for Adam
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Eyes of Orson Welles

The Eyes of Orson Welles

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diner

Diner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
O.C. and Stiggs

O.C. and Stiggs

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
03
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★½
Edit this entry  
02
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★½
Edit this entry  
17
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
21
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★½
Edit this entry