Sort by

andie has logged 81 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moon

Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney

I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
14
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
She Loves Me

She Loves Me

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry