Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moontide

Moontide

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Another Day at the Office

Another Day at the Office

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Party Girl

Party Girl

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Honor Society

Honor Society

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How to Eat Your Watermelon in White Company (and Enjoy It)

How to Eat Your Watermelon in White Company (and Enjoy It)

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Women's Prison

Women's Prison

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Weekend

Weekend

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Out of the Fog

Out of the Fog

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fugitive Kind

The Fugitive Kind

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantoms

Phantoms

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shakedown

Shakedown

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Earth vs. the Flying Saucers

Earth vs. the Flying Saucers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Live from Shiva's Dance Floor

Live from Shiva's Dance Floor

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Auntie Lee's Meat Pies

Auntie Lee's Meat Pies

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
VFW

VFW

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Safe Place

A Safe Place

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry