Sort by

Spiro has logged 364 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
'E'

'E'

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
Santa, the Fascist Years

Santa, the Fascist Years

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bath Tub

Bath Tub

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Wave Sounds

Wave Sounds

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Liberator

The Liberator

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Special Delivery

Special Delivery

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old School

Old School

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Decker: Port of Call: Hawaii

Decker: Port of Call: Hawaii

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mosul

Mosul

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Snit

The Big Snit

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry