Sort by

Spiro has logged 50 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Martin

Martin

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hair Love

Hair Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Friday

Friday

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Read the review Edit this entry  
18
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cook

The Cook

1918
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
NYC, 1981

NYC, 1981

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Shivers

Shivers

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The X-Ray Fiend

The X-Ray Fiend

1897
×
Read the review Edit this entry  
11
The Bewitched Inn

The Bewitched Inn

1897
×
Read the review Edit this entry  
11
A Terrible Night

A Terrible Night

1896
×
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
Read the review Edit this entry  
11
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guard Dog

Guard Dog

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Push Comes to Shove

Push Comes to Shove

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry