Robert has logged 112 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
05
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Circle

Circle

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry