Sort by

Josh has logged 53 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Home

Home

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry