Sort by

lara has logged 206 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
Read prior review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
24
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Edit this entry  
12
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
Edit this entry  
29
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
Read prior review Edit this entry  
17
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
All This Panic

All This Panic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Edit this entry