André has logged 44 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★
Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry