francesca has logged 63 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
½
Edit this entry  
25
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
O

O

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cherry

Cherry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Edit this entry  
27
Love Jones

Love Jones

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
Edit this entry  
13
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
WandaVision

WandaVision

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
Edit this entry  
17
Minority Report

Minority Report

2002
×
Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Never Back Down

Never Back Down

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
19
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry