Sort by

oppie has logged 408 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Villains

Villains

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Door Lock

Door Lock

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Bad Fox and Other Tales

The Big Bad Fox and Other Tales

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tune in for Love

Tune in for Love

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
After My Death

After My Death

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Detective Conan: The Phantom of Baker Street

Detective Conan: The Phantom of Baker Street

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry