oppie has logged 43 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Burnt

Burnt

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry