Sort by

oppie has logged 230 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Call

The Call

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Little Shrimp

The Little Shrimp

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moving On

Moving On

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
The Possession

The Possession

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bring Me Home

Bring Me Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fish Park

Fish Park

2019
×
Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Set Me Free

Set Me Free

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Summer Night

Summer Night

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Boy and Sungreen

A Boy and Sungreen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bori

Bori

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Am Home

I Am Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Su-ki-da

Su-ki-da

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Always

Always

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spa Night

Spa Night

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Sea Fog

Sea Fog

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
What We Leave Behind

What We Leave Behind

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kimi no Yubisaki

Kimi no Yubisaki

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry