oppie has logged 24 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yongsoon

Yongsoon

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
More Than Family

More Than Family

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
Edit this entry  
27
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Neighbors

The Neighbors

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Second Life

Second Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Juror 8

Juror 8

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Start-Up

Start-Up

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Move the Grave

Move the Grave

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dead Vacation

Dead Vacation

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Samjin Company English Class

Samjin Company English Class

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fukuoka

Fukuoka

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mary Is Happy, Mary Is Happy

Mary Is Happy, Mary Is Happy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry