Sort by

AgentofSSUSteel has logged 317 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sator

Sator

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
What Is Happiness?

What Is Happiness?

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Last War of the Heavanliods and Akutoliods

The Last War of the Heavanliods and Akutoliods

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
Munto 2: Beyond the Walls of Time

Munto 2: Beyond the Walls of Time

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Munto

Munto

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Izla

Izla

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
Macross Plus: Movie Edition

Macross Plus: Movie Edition

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All My Friends Are Dead

All My Friends Are Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
10
La Roue

La Roue

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sword Art Online the Movie -Progressive- Aria of a Starless Night

Sword Art Online the Movie -Progressive- Aria of a Starless Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dragon Painter

The Dragon Painter

1919
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
Saladin the Victorious

Saladin the Victorious

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Scary House

The Scary House

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
School-Live!

School-Live!

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
At the Bus Stop

At the Bus Stop

1980
×
Edit this entry  
25
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pro-Life

Pro-Life

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Open Your Mind

Open Your Mind

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Je t'aime

Je t'aime

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Project Mermaid

Project Mermaid

2007
×
★★
Edit this entry  
23
Leave it to Kero!

Leave it to Kero!

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Cardcaptor Sakura: The Sealed Card

Cardcaptor Sakura: The Sealed Card

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★½
Edit this entry  
20
Eerie

Eerie

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spies

Spies

1928
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Evil of Dracula

Evil of Dracula

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Legend of Suram Fortress

The Legend of Suram Fortress

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cardcaptor Sakura: The Movie

Cardcaptor Sakura: The Movie

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry