Sort by

AgentofSSUSteel has logged 38 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

2021
×
★★
Edit this entry  
31
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Violet Evergarden: The Movie

Violet Evergarden: The Movie

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Mummy

Dawn of the Mummy

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Strange Case of Captain Ramper

The Strange Case of Captain Ramper

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lake of Dracula

Lake of Dracula

1971
×
★★★
Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
On Your Mark

On Your Mark

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Kuntilanak

Kuntilanak

2018
×
★★
Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Red Shoes

The Red Shoes

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★
Edit this entry  
18
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ravenous

Ravenous

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Abro Ne Bayie

Abro Ne Bayie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tokyo Living Dead Idol

Tokyo Living Dead Idol

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
122

122

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gamera: Super Monster

Gamera: Super Monster

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Gamera vs. Zigra

Gamera vs. Zigra

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rodan

Rodan

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spiral

Spiral

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Howl from Beyond the Fog

Howl from Beyond the Fog

2019
×
★★★★½
Edit this entry