Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Yellow Is Forbidden

Yellow Is Forbidden

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Here Now

Here Now

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
ATM

ATM

2017
×
Edit this entry  
02
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
Edit this entry  
14
Wes Anderson: Centered

Wes Anderson: Centered

2014
×
Edit this entry  
13
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Behind the Scenes of

Behind the Scenes of "Y tu mamá también"

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
Only You

Only You

2018
×
Edit this entry  
05
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
American Mary

American Mary

2012
×
Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
She's All That

She's All That

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Secret of the Wild Child

The Secret of the Wild Child

1994
×
Edit this entry  
27
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Edit this entry  
21
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vamps

Vamps

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Read the review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nineteen on Fire

Nineteen on Fire

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry