• Champion

  • The Undercover Man

  • The Walking Hills

  • The Blue Lagoon

  • I Shot Jesse James

  • Flame of My Love

  • The Passionate Friends

  • Shockproof

  • A Letter to Three Wives

  • Criss Cross

    ★★★½

  • The Nitwits on Parade

  • Ladies of the Chorus

    ★★½

  • Portrait of Jennie

  • Force of Evil

  • Yellow Sky

  • The Dark Past

  • Scott of the Antarctic

  • The Boy with Green Hair

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • The Snake Pit

  • The Guinea Pig

  • Saraband for Dead Lovers

  • Macbeth

    ★★★½

  • Cry of the City

    ★★★★

  • Walk a Crooked Mile

  • Rope

    ★★★★½

  • Red River

    ★★★★½

  • Children of the Beehive

  • They Live by Night

  • The Red Shoes

  • Key Largo

  • Romance on the High Seas

  • The Pirate

  • Women of the Night

  • Drunken Angel

  • Idol of Paris

  • The Fatal Night

  • Mr. Blandings Builds His Dream House

  • Snowbound

  • Spring in a Small Town

    ★★★½

  • Shivering Sherlocks

  • Daisy Kenyon

  • Secret Beyond the Door

  • The Lady from Shanghai

    ★★★½

  • It Always Rains on Sunday

  • Out of the Past

  • Gentleman's Agreement

  • The Ghosts of Berkeley Square

  • Merton of the Movies

  • Nightmare Alley

  • Variety Girl

  • Thunderbolt

  • Crossfire

  • Brute Force

  • Dear Murderer

  • Possessed

  • Framed

  • The Other Love

  • Ramrod

  • The Sea of Grass

  • Black Narcissus

  • Time Out Of Mind

    ★★★½

  • The Sin of Harold Diddlebock

  • Pursued

  • Boomerang!

  • Hue and Cry

  • Dead Reckoning

  • Johnny O'Clock

  • Duel in the Sun

  • The Man I Love

  • Great Expectations

  • Humoresque