Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Edit this entry  
04
Gia

Gia

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★
Edit this entry  
31
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★½
Edit this entry  
30
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Edit this entry  
30
Bog of Beasts

Bog of Beasts

2006
×
½
Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★
Edit this entry  
15
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Elephant

Elephant

2003
×
★★
Edit this entry  
26
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Basic Sanitation: The Movie

Basic Sanitation: The Movie

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★
Edit this entry  
20
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Solaris

Solaris

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Speak

Speak

2004
×
★★
Edit this entry  
12
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Ax

The Ax

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Rosetta

Rosetta

1999
×
Edit this entry  
05
Indian Summer

Indian Summer

1972
×
★½
Edit this entry  
30
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★½
Edit this entry  
21
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★½
Edit this entry  
14
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Metal Lords

Metal Lords

2022
×
★½
Edit this entry  
14
Califórnia

Califórnia

2015
×
★½
Edit this entry  
12
The House

The House

2022
×
★★½
Edit this entry  
06
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★½
Edit this entry  
06
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★½
Edit this entry  
04
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Adeus

Adeus

1988
×
★½
Edit this entry  
17
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Edit this entry  
13
The Mandarin

The Mandarin

1996
×
★½
Edit this entry  
12
Tangos, the Exile of Gardel

Tangos, the Exile of Gardel

1985
×
★★★
Edit this entry  
10
Dreams

Dreams

1955
×
★★
Edit this entry  
08
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★
Edit this entry  
07
More

More

1969
×
★★★
Edit this entry  
06
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Altered States

Altered States

1980
×
★★½
Edit this entry  
19
The Yellow Night

The Yellow Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry