Sort by

laura has logged 61 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Yellow Night

The Yellow Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
Edit this entry  
03
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
Edit this entry  
22
My Name Is Baghdad

My Name Is Baghdad

2020
×
★★
Edit this entry  
21
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★½
Edit this entry  
09
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
31
Runaway

Runaway

2010
×
Edit this entry  
30
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★½
Edit this entry  
20
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★
Edit this entry  
19
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★½
Edit this entry  
10
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★½
Edit this entry  
27
Watership Down

Watership Down

1978
×
★½
Edit this entry  
22
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★
Edit this entry  
04
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Edit this entry  
29
Quarta B

Quarta B

2005
×
★½
Edit this entry  
24
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★
Edit this entry  
13
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
VIPs

VIPs

2011
×
½
Edit this entry  
26
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
½
Edit this entry  
23
Society

Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
21
Grass Is Greener

Grass Is Greener

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
½
Edit this entry  
18
My Own Private Hell

My Own Private Hell

2018
×
★★
Edit this entry  
04
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★½
Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★½
Edit this entry  
29
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★½
Edit this entry  
27
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
Edit this entry  
27
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★½
Edit this entry  
26
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★½
Edit this entry  
20
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
Orphan

Orphan

2009
×
Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★
Edit this entry