Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
laura vitale

laura vitale

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for laura
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • laura’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake 2018

    ★★½ Watched by laura vitale 30 Jun 2022 1

    pretensioso chato sexista eu ja disse chato?

  • Solaris

    Solaris 1972

    ★★½ Watched by laura vitale 16 Jun 2022

    queria ter gostado mais..

  • The Ax

    The Ax 2005

    ★★ Watched by laura vitale 11 Jun 2022

    nao entendi o final

  • Rifkin's Festival

    Rifkin's Festival 2020

    ★½ Watched by laura vitale 06 Jan 2022

    todos os filmes do woody allen sao iguais

  • Jubilee

    Jubilee 1978

    ★★ Watched by laura vitale 11 Nov 2021

    :s tem partes mt interessantes mas eh bem perdido e lento o role rainha elizabeth fica muito chato muito rapido

  • Twilight

    Twilight 2008

    ★★★ Rewatched by laura vitale 25 Oct 2021

    esse ai forma carater

  • The Nowhere Inn

    The Nowhere Inn 2020

    ★★★ Watched by laura vitale 21 Sep 2021

    perdeu a mão perto do final...

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project 1999

    ½ Watched by laura vitale 05 Sep 2021

    zzzz....

  • Yellow Submarine

    Yellow Submarine 1968

    ★★½ Watched by laura vitale 19 Jul 2021

    a animaçao é muito linda

  • Magical Mystery Tour

    Magical Mystery Tour 1967

    ★★ Watched by laura vitale 19 Jul 2021

    podia ser só os clipes

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire 2019

    ★½ Watched by laura vitale 08 Feb 2020 2

    toda hora um corte de câmera filmagem toda truncada
    zzzzz....
    mulheres cantando uma música mto doida uuuh lésbicas zzzzz.... passar droga no suvaco wtf zzzzz.... zzzzzz....... oh filme lento pqp

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke 1997

    ★★★★ Watched by laura vitale 10 Apr 2019

    humanos fazendo merda como sempre.

  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro