Sort by

simona has logged 339 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man on Parallel Bars

Man on Parallel Bars

1892
×
Edit this entry  
28
Rip Passing Over the Mountain

Rip Passing Over the Mountain

1896
×
Edit this entry  
28
Crissie Sheridan

Crissie Sheridan

1897
×
Edit this entry  
28
Rip's Toast to Hudson

Rip's Toast to Hudson

1896
×
Edit this entry  
28
Rip Meeting the Dwarf

Rip Meeting the Dwarf

1896
×
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Exit of Rip and the Dwarf

Exit of Rip and the Dwarf

1896
×
Edit this entry  
22
Rip's Twenty Years' Sleep

Rip's Twenty Years' Sleep

1896
×
Edit this entry  
22
Rip Leaving Sleepy Hollow

Rip Leaving Sleepy Hollow

1896
×
Edit this entry  
22
Awakening of Rip

Awakening of Rip

1896
×
Edit this entry  
22
New Blacksmith Shop

New Blacksmith Shop

1895
×
Edit this entry  
22
Rip's Toast

Rip's Toast

1896
×
Edit this entry  
22
Boxing

Boxing

1892
×
Edit this entry  
22
Billy Edwards and the Unknown

Billy Edwards and the Unknown

1895
×
Edit this entry  
22
Horse Shoeing

Horse Shoeing

1893
×
Edit this entry  
22
The Hornbacker-Murphy Fight

The Hornbacker-Murphy Fight

1894
×
Edit this entry  
18
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
09
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
01
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

1976
×
★★½
Edit this entry  
10
Serpentine Dance by Annabelle

Serpentine Dance by Annabelle

1896
×
Edit this entry  
10
Glenroy Bros., No. 2

Glenroy Bros., No. 2

1894
×
Edit this entry