RSS feed for Adrienne
  • The Report

    The Report

    ★★★★

    Informative movie. Good and decent. Great performances. If you’re looking for a little suspense or something with twists, this isn’t the movie for you.

  • A Bill of Divorcement

    A Bill of Divorcement

    ★★★

    The summary and writing of "A Bill of Divorcement" is quite dated, but that isn't particularly an issue. It seems as though RKO wanted to put out a film that touched on a sensitive topic, but at the same time, they just wanted to toss something out into the theaters for a quick buck--and the desire for the latter quickly took precedence over desire for the former. What makes this a "bad" thing is the obviousness of the fact. What could have been a groundbreaking 1930s film on mental health was released as a rushed and under-cooked ham.

    The acting was great, though.

  • A Place in the Sun

    A Place in the Sun

    ★★★★

    Well, this is a quintessential 1950s romance/drama. Pretty people, string music, all of that. Don't get me wrong, it's a great movie and deserving of its place in history--but history is the keyword. It's a classic, but it's not timeless--and still, that's not a bad thing. Monty Clift and Shelley Winters crushed their performances, I must add. Also, the Best Cinematography (and Director) Oscar wins were right on.

    So, in short, my critical opinion: a staple for the romance genre…

  • Scarface

    Scarface

    ★★★★

    Man. What a freaking adventure this movie was. Growing up in the time I've grown up, I thought I'd seen plenty of movie violence, but THIS one was a lot. And I don't say this with a negative tone. I enjoyed it. I appreciate when movies "go there" with violence, sex, and all the other “bad stuff “.

    What I really appreciate about SCARFACE is its ability to give us the guns and gut punching without sacrificing the story, and…

  • Millie

    Millie

    ★★★★½

    What a great watch! The plot was quite simple and true to Pre-Code formula, but the well-developed characters (especially the protagonist) are what make the film. Excellent acting from everyone, as well. The star, Helen Twelvetrees, does a great job of flowing through a range of emotions without steering away from the essence and honesty of the titular role. My main takeaway: I need to watch more movies with Helen Twelvetrees.

  • All About Eve

    All About Eve

    ★★★★★

    This is a movie that I intentionally watch rarely so I can always enjoy its magic. Writing: excellent. Acting: tens across the board. It's also a great film to simply look at: the actors are gorgeous, the set design, the costumes. ALL ABOUT EVE is a classic--but a TIMELESS classic!

  • The Best Years of Our Lives

    The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

    You ever watch movies and TV shows and the female characters in them are crying while THEY are watching a movie or TV show? This is what they're watching. I was one of those women when I watched this for the first time. THE BEST YEARS OF OUR LIVES highlights life post-WWII from so many perspectives--the servicemen, those who stayed home; those who lived lavishly, those who didn't, and everyone in between. We got various female perspectives and generational ones,…

  • The King of Comedy

    The King of Comedy

    ★★★★★

    Clever, clever movie. De Niro and Jerry Lewis give stellar performances (this was my first time seeing the latter in a dramatic role, I must mention, and he knocked it out of the park).

  • Women in Hiding

    Women in Hiding

    ★★★★★

    A great short film exposing the ills of illegal maternity hospitals. Great writing and great acting. Times have changed—people don’t freak out over unwed parents (as much) anymore, but even today, I think this film does a great job of persuading young and expecting women to be brave for themselves and their unborn children (if they choose to have them)—even if the world looks down on them. I must add that WOMEN IN HIDING is just as entertaining as it is informative.

  • Zouzou

    Zouzou

    ★★★

    Not a great movie, but not bad, either. Josephine Baker keeps us entertained through what would otherwise be a dull movie with a hint of jazz and lots of pretty women.

  • I Could Go on Singing

    I Could Go on Singing

    ★★★★

    The first time I saw this movie, I was about nine or ten years old and just so happened to be a new TCM-viewer during the week of Judy Garland’s birthday. But I never saw the movie in its entirety—EVERY time I’ve watched it, I always caught it in the middle. EVERY time. Anyway, I’ve finally watched the whole thing and it was a pleasant watch. A STAR IS BORN used to be my favorite Garland performance but this has…

  • Raging Bull

    Raging Bull

    ★★★★

    I carry very little sympathy for the majority of the characters in this movie but I don’t think that’s a point worth exploring. Me, personally, as a Black woman, I couldn’t wait for it to be over. But me, as a lover of film and a writer, the writing: raw and gritty. Editing: seamless (and almost suspenseful). It’s a work of cinematic art, and if you’d told me the movie was actually released in the 1940s or 50s, I’d believe you— great direction on that part. I can understand why RAGING BULL has its spot in cinema history. Would I watch it again? No thanks.