RSS feed for AGPerson

AGPerson has logged 30 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

1988
×
Read the review Edit this entry  
05
Major League

Major League

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry