Sort by

AGPerson has logged 373 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Riotsville, USA

Riotsville, USA

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Adult Swim Yule Log

Adult Swim Yule Log

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing

Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Broker

Broker

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Influence

Bad Influence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nick Kroll: Little Big Boy

Nick Kroll: Little Big Boy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Matteo Lane: The Advice Special

Matteo Lane: The Advice Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Neal Brennan: Blocks

Neal Brennan: Blocks

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry