Sort by

Allan has logged 137 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry