Sort by

Allan has logged 169 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
All My Life

All My Life

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Loop

Loop

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Project Power

Project Power

2020
×
★★★½
Edit this entry