allain has logged 49 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Follow Me

Follow Me

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost Girls & Love Hotels

Lost Girls & Love Hotels

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Secrets We Keep

The Secrets We Keep

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
A Rustling of Leaves: Inside the Philippine Revolution

A Rustling of Leaves: Inside the Philippine Revolution

1988
×
Read the review Edit this entry  
22
Imelda

Imelda

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
Marcos: A Malignant Spirit

Marcos: A Malignant Spirit

1986
×
Read the review Edit this entry  
21
Alunsina

Alunsina

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Mendiola Massacre

Mendiola Massacre

1987
×
Read the review Edit this entry  
19
Chadwick Boseman: A Tribute for a King

Chadwick Boseman: A Tribute for a King

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pets United

Pets United

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
After

After

2019
×
Edit this entry  
12
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Code Geass: Lelouch of the Re;Surrection

Code Geass: Lelouch of the Re;Surrection

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Cuties

Cuties

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Owners

The Owners

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Senior Year

Senior Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Still Here

Still Here

2020
×
★★
Edit this entry  
01
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry