Sort by

allain has logged 66 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cops and Robbers

Cops and Robbers

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paano Maging Babae?

Paano Maging Babae?

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Read the review Edit this entry  
19
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Stay Awake, Be Ready

Stay Awake, Be Ready

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Small Axe

Small Axe

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Dear Ma

Dear Ma

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Highest Peak

The Highest Peak

2020
×
Edit this entry  
12
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miss Bulalacao

Miss Bulalacao

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brutal

Brutal

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kailangan Kita

Kailangan Kita

2002
×
★★
Edit this entry  
06
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
True Mothers

True Mothers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry