RSS feed for ahmedabdelsalem
  • Extraction

    ★★★★½

  • The Way Back

    ★★★½

  • Onward

    ★★½

  • Downhill

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Dolittle

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Cats

    ½

  • Bombshell

    ★★★★

  • 6 Underground

    ★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Spies in Disguise

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★½

  • Noelle

  • Playing with Fire

    ★★

  • Last Christmas

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★

  • Klaus

    ★★★

  • Doctor Sleep

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • Gemini Man

    ★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★

  • Bad Education

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • The Goldfinch

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Platform

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★½

  • The King

    ★★★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • The Aeronauts

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Judy

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • The Fanatic

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★½

  • The Kitchen

  • Dora and the Lost City of Gold

    ★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★½

  • The Lion King

    ★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Shaft

    ★★

  • Men in Black: International

    ½

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★

  • Dark Phoenix

    ★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★½

  • Murder Mystery

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • The Whistlers

    ★½

  • The Secret Life of Pets 2

    ★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • The Dead Don't Die

    ★★