RSS feed for ahmedabdelsalem
  • Downhill

    Downhill

    ★★★½

    The movie really rushed things up and could've taken some appropriate time . The helicopter scene is perfect .

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

    For non obvious reason and despite of my issues with this film , I kinda liked it . It works and I had quite amount of fun . What really impressed me is Margot Robbie and how she evolved as an actress . Yes I liked her from her debut but she is a way better now . As for anything else I didn't actually cared for . The plot is very lame and repetitive and the storytelling didn't help…

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★

    I am incredibly divided about my feeling towards this film part of me really enjoyed sections of the film and part found it too cartoonish .

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    Movies like this one is the easiest explanation for the reason why i love movies that much . I am kind of afraid that the words may not help me to express how much I loved and awfully enjoyed this masterpiece . I have been waiting for this project to see the lights since Adam Sandler was the only member of the cast of actors and since then I had high expectations for it and oh my God it delivered…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    I didn't expect myself to be engaged that much to this movie but it earned my full attention and I found myself deeply related to it . I think marriage storty is the answer to that silly question about why I love cinema . That was a great movie and a lesson on the beauty of making movies and the whole process itself . I will mention that it wasn't an easy task for me to watch this experience as…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    This was for obvious reasons one of the most anticipated film of this year , a great cast and talented director and the result is much better than I had in my mind . This movie presents itself as a classical murder mystery but at a certain point it reveals what makes it unique and different . The entire cast really brought their big guns and delivered such a powerful and over the top kind of performance . The movie…

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★★

    Wait for it ..... Wait for it.... Now . I love this film and I think I won't be able to express how much I I admire it . Time just flew away very fast while watching the film though it's more than 152 minutes but ever single moment of it is just pure joy to me . The chemistry between Matt Demon and Christian Bale is off the charts like this two roles are designed especially for them to…

  • The King

    The King

    ★★★★★

    This film has come in the right time as I enjoyed every single minute of it . From the beginning , i was easily engaged to the atmosphere of the film and I liked the degree of seriousness the movie treated itself with from its start . The thing I liked most and I know it might bother some people is this film was quite slow paced in the way I enjoy , in a very peaceful manner .Most of…

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★★

    I took my time to fully understand and analyze what I had seen in this film . I love El Camino : A Breaking Bad movie to a level I hadn't expected myself to to love this movie . I think this is well Executed piece that has every great element from breaking bad series and yet it's beautifully simple . Time flew away smoothly fast during this film . To answer the question about the urgent necessity about the…

  • Joker

    Joker

    ★★★★★

    I have my own reasons to describe this film as a unique masterpiece . This film , and I am so glad to express and say that about a recent movie , speaks its own distinctive language . There is not a single moment while watching this gorgeous motion picture that made me feel bored at all as it very interested piece and that kind of odd as we are familiar with the main protagonist but his character is so…

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    Ari Aster with no doubt is a remarkable filmmaker . Before I say anything about this film , I have to mention that I am a big fan of his directorial debut Hereditary and I found it a great masterpiece and a piece of art . As for midsommar , it's interesting but not as good as hereditary . Midsommar is complex and it may be difficult to understand what it wants to say instantly. There are two similar scenes…

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★½

    When l left the theater after watching this film , I didn't fully know whether I liked it or not because of the final act . This is a very interesting and good movie . The production design, cinematography and visual effects are at their best and they are very unique . The story was very rich and I was deeply invested in it from its start . Brad Pitt and Tommy Lee Jones were good and present . What…