Sort by

joao paulo has logged 175 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Clannad

Clannad

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Trap.com

Trap.com

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
E Aí... Comeu?

E Aí... Comeu?

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Chunibyo & Other Delusions! Take On Me

Love, Chunibyo & Other Delusions! Take On Me

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fofão - A Nave sem Rumo

Fofão - A Nave sem Rumo

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
ma ma

ma ma

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sign of Venus

The Sign of Venus

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Therapy

In Therapy

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
I've Always Liked You

I've Always Liked You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kickboxer: Retaliation

Kickboxer: Retaliation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
All In: The Fight for Democracy

All In: The Fight for Democracy

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Golden Time

Golden Time

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Long Way Home

Long Way Home

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tenth Man

The Tenth Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bathroom Intimacy

Bathroom Intimacy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kika

Kika

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
ViihTube: Amiga do Inimigo

ViihTube: Amiga do Inimigo

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Flordelis: Basta uma Palavra para Mudar

Flordelis: Basta uma Palavra para Mudar

2009
×
½
Read the review Edit this entry