Amirhossein has logged 25 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Edit this entry  
28
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Room

The Green Room

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Argo

Argo

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Nights

White Nights

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Sayeh Roshan

Sayeh Roshan

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
True Grit

True Grit

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry