Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Take and Run

Take and Run

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
On My Mind

On My Mind

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Please Hold

Please Hold

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dress

The Dress

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Forest

The Forest

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Truth or Dare

Truth or Dare

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Search for the Saddest Punt in the World

The Search for the Saddest Punt in the World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry