Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Addam Setzer

Addam Setzer

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Addam Setzer
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Addam Setzer’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Braveheart

    Braveheart 1995

    ★★★ Watched by Addam Setzer 11 May 2022

    Nothing like a good war chant to get the boys fired up.

    "Alba gu bràth!"

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★ Watched by Addam Setzer 14 Apr 2022

    >"Okay bro, I've got an amazing idea for a film"<

    <"Yeah?? What is it??">

    >"SJGBSNkjsdbfkbsfbASFsfKJBSGKNX,VWOejgbsoabf"<

    <"Okay, lets do it">



    I want to LOVE this wildly original work, but I can only REALLY LIKE it because of its message. At least someone is finally honest enough to portray a secular/atheist worldview accurately: Nothing matters at all. Suffering is inevitable. You only can ignore this reality and try to live as if things do matter.

    That message sucks, so I drop a star.
    But, please, go see this fun, creative, hilarious, and original concoction of a film.

    But teehee. Hot dog fingers ;)

  • Luca

    Luca 2021

    ★★ Added by Addam Setzer

    This is the Classic Lays potato chip of animation. Nothing special, won't be worth remembering, but it passes as a potato chip.

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada 2006

    ★½ Watched by Addam Setzer 31 Mar 2022

    Just not interesting or engaging at all
    The film itself is not "bad" but the story is

  • Annihilation

    Annihilation 2018

    ★★★★½ Rewatched by Addam Setzer 11 Mar 2022

    *needs more synth vwhoops*

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched by Addam Setzer 04 Mar 2022

    The wildest storyline of this was when Bruce whispers, "Where are the other drugs going?" to Alfred as they continue to scheme their undercover covert co-op with the local Gotham Girl Scouts.

    It was also weird when Colin Farrell decides to become a penguin rather than a Lobster....

    Despite all of the crazy side-plots, this movie slaps.
    And is grungy, grimy, and gross in all the right Gothic ways.

  • Take and Run

    Take and Run 2020

    ★★★★½ Watched by Addam Setzer 25 Feb 2022 1

    Wish this would win the Oscar, but it won't.

  • On My Mind

    On My Mind 2021

    ★★ Watched by Addam Setzer 25 Feb 2022

    There was a moment in this where I thought "man, ~I~ could make this"

  • Please Hold

    Please Hold 2020

    ★★★★ Watched by Addam Setzer 25 Feb 2022

    The future really will be people walking around with AirPods in all day

  • The Long Goodbye

    The Long Goodbye 2020

    ★★★★ Watched by Addam Setzer 25 Feb 2022

    This is great and it will win the Oscar

  • The Dress

    The Dress 2020

    ★½ Watched by Addam Setzer 25 Feb 2022

    Yeah this aint it.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch 2021

    ★★★★ Watched by Addam Setzer 14 Feb 2022

    I very much enjoyed the technical/cinematic aspects more than the actual story itself. This is a highly detail-oriented film, and I think will be even more enjoyed on a rewatch or two

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 26

Review Tags

38
  • 2017
  • 2018
  • action
  • alex garland
  • and
  • annihilation
  • avengers
  • babies
  • balance
  • best of 2018
  • big chilly
  • children of men
  • chocolate
  • cinematography
  • columbus
  • elon musk
  • facebook
  • favorite
  • gina rodriguez
  • horror
  • indiana
  • jeesh
  • lmao
  • long takes
  • marvel
  • mind
  • movie
  • natalie portman
  • netflix
  • scifi
  • shaky cam
  • shook
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro