aidan_mcguire has logged 593 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
Edit this entry  
28
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Edit this entry  
22
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Read the review Edit this entry  
31
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jesus Shows You the Way to the Highway

Jesus Shows You the Way to the Highway

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Zombie for Sale

Zombie for Sale

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kiwi!

Kiwi!

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
Dark Matters

Dark Matters

2010
×
Edit this entry  
04
You and I and You

You and I and You

2015
×
Edit this entry  
04
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry